Autor Wątek: Gra na instrumentach  (Przeczytany 346 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lou

• Gość
Gra na instrumentach
« dnia: 01 Czerwca 2017, 15:29:53 »
Mam pytanie związane z grą na instrumentach. Zastanawiałam się, czy mając cechę na mistrzu, postać jest w stanie grać na dwóch instrumentach? Wiem, że magowie ze zmiennokształtnością otrzymują z każdym poziomem większą ilość zwierząt, w którą mogą się przemieniać, czy podobnie jest w kwestii talentów muzycznych? ;)
Ciekawa jestem, jak to działa. Czy pierwszy instrument jest na mistrzu, drugi na biegłym, a jeszcze trzeci na podstawie. Czy może zależy to od czegoś innego? A może działa w inny sposób?

Offline Valanthe

• Administrator fabularny
  • Wielki smok
Odp: Gra na instrumentach
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Czerwca 2017, 09:27:44 »
Podobnie jak w przypadku zmiennokształtności, na każdym poziomie otrzymuje się jeden instrument na którym można grać.  Posiadając mistrza gry na instrumentach, można grać na:

1 instrumencie na poziomie mistrzowskim
1 instrumencie na poziomie biegłym
1 instrumencie na poziomie podstawowym
Paranojo, ma najsłodsza kochanko.

Offline kochamcie

• Bryłkowiec
  • ID: 304
  • Postać: Triste Cormier
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Lipca 2017, 13:26:54 »
A mnie nurtuje jeszcze inna kwestia związana z instrumentami muzycznymi w Ferelden. Do jakiego okresu dziejów w historii muzyki (prototypowo) powinniśmy odwoływać się przy wyborze instrumentów? Średniowiecza, renesansu, baroku? Muszę przyznać, że trochę dziwiło mnie stosowanie niektórych nazw instrumentów podczas sesji oraz zupełny chaos terminologiczny, np. jedni pisani o gęślach, inni znowu wymieniali skrzypce...

Offline Roderick

• Wilk alfa
  • ID: 6
  • Postać: Kelthar Thorne
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Lipca 2017, 16:02:41 »
Dokładnie takiego okresu, na jaki Bioware ma w danej chwili ochotę. Podobnie zresztą jak ze wszystkim innym - przez brak zdecydowania, lub historycznie niechlujstwo świat pod względem rozwoju technologicznego jest zlokalizowany w przedziale między XI a XIX wiekiem. Nie to, że w jakimś konkretnym punkcie - po prostu jednocześnie można znaleźć rzeczy z XI i z XIX wieku, leżące obok siebie, w tym samym pokoju.

Instrumenty muzyczne mają podobnie. Najpopularniejszymi instrumentami w Fereldenie są podobno rogi i bębny. Flety są najbardziej popularne wśród pospólstwa. Instrumenty smyczkowe - raczej wśród bardów który zajmują się faktycznie muzyką. Ale też przy okazji instrumentów smyczkowych pojawia się najwięcej nieścisłości - Mamy dość prymitywne lutnie średniowieczne (XI-XII w.), ale jednocześnie pojawiają się też instrumenty (Jak tu albo tu) którym zdecydowanie bliżej do XVI/XVII wieku.

Bezpiecznie można założyć, że wszelkiego rodzaju giterny, skrzypce czy cytary istnieją, ale nie są popularne. Raczej występują jako pojedyncze egzemplarze, które produkowane są przez kilku rzemieślników - prawdopodobnie w Orlais, bo wątpliwe by w Fereldenie było nimi wystarczające zainteresowanie.

Offline kochamcie

• Bryłkowiec
  • ID: 304
  • Postać: Triste Cormier
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Lipca 2017, 02:21:04 »
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! ;) To wiele wyjaśnia. Co ciekawe, pokazane na grafikach przykłady stanowią nie tylko swobodną fantazję na temat instrumentów ze wspomnianego już okresu renesansu, ale również z kultury wschodu (zwłaszcza Indii, gdzie zwykle nie stosuje się [przynajmniej widocznych] otworów w pudle rezonansowym), więc faktycznie mamy tutaj misz-masz przyprawiający o zawrót głowy.

P.S. Dodam jeszcze słowem dygresji, że lutnia średniowieczna (wcale nie taka prymitywna! ;D), należy do grupy instrumentów strunowych szarpanych, a nie smyczkowych.