Autor Wątek: Warzywa w Fereldenie  (Przeczytany 429 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ryrien

• Halla
  • ID: 61
  • Postać: Seith Iste
Warzywa w Fereldenie
« dnia: 18 Kwietnia 2017, 11:47:09 »
Te pytania połączyłem w jedną grupę, bo właściwie odpowiedź na nie brzmi „tak” lub „nie”.
Podczas dyskusji na sb pytałem o kukurydzę. Wiadomo, że ta występuje w Fereldenie, ale zastanawiała mnie bardziej kwestia w jakiej postaci. Może nie każdy sobie zdaje z tego sprawę, ale dawniej kukurydza wyglądała mniej więcej tak:
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2016/02/02/19/30D1287600000578-3428689-Wild_corn_pictured_New_research_shows_photographs_of_what_some_p-a-2_1454442551558.jpg
Val już wyjaśniła, że w Fereldenie (i pewnie w całym Thedas) wygląda jak współczesna kukurydza, którą znamy ze sklepów i pól uprawnych.

Za to na myśl nasuwają mi się kolejne pytania:
1) Czy marchewka wygląda tak jak teraz, czy jak jej dzika forma, którą można znaleźć na polach (biała, łykowata, o takim samym smaku jak zwykła marchew, ale da się ją tylko żuć, a nie jeść).
http://bialczynski.pl/wp-content/uploads/2010/03/dzik-marchew-wr07-4.jpg
Oraz czy dzikie formy tych warzyw są również dostępne (czyli tak jak u nas występują, ale raczej się ich nie używa)?

2) Czy w Fereldenie występuje i jada się topinambur (dawniej powszechny i znany po prostu jako „bulwa”), jarmuż, karczochy, pasternak, śliwka. Rośliny te dawniej były spożywane, teraz wróciły w nasze łaski dzięki swego rodzaju modzie. Zdaję sobie sprawę, że uznajemy, iż rośliny występujące w naszym kraju występują również w tym uniwersum, ale zastanawia mnie powszechność występowania i jadania tych roślin.

3) O ile się nie mylę, ziemniaki uprawia się na terenie Fereldenu. Czy wraz z tym w Fereldenie występują powszechnie pomidory, papryka, tymianek, dzika róża, buraki cukrowe?
Gracz-widmo. Ciągle jest, nic nie pisze. Niby. XD

Offline Valanthe

• Administrator fabularny
  • Wielki smok
Odp: Warzywa w Fereldenie
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Kwietnia 2017, 12:06:45 »
1) Kukurydza, marchewka, buraki, pomidory - wszystko ma obecną postać. Bioware nie używa w swoich grach roślin dawnych, ale współczesne. Dzikie odpowiedniki jak najbardziej występują w naturze.

2) Topinambur - nie. Jarmuż - tak, karczochy (bardziej cieplejsze rejony Thedas), pasternak - tak, śliwka - tak. Na pewno bardzo powszechny jest jarmuż, podobnie jak zwykła kapusta. Śliwki, jabłka, gruszki, porzeczki - też występują u nas.

3) Uznano, że uprawiamy, bo w Inkwizycji był gdzieś ziemniak - bodajże zamawiali do kuchni. W Fereldenie występują pomidory, acz raczej na bardzo ciepłych obszarach, pewnie często obmarzają - nie są zapewne zbyt powszechne. Papryka to kraje cieplejsze, ale występuje, bo kojarzę z książki kucharskiej Thedas, tymianek nie rośnie powszechnie - również tereny cieplejsze. Dzika róża jest na pewno. Obróbka buraków cukrowych jest z XVIII wieku, więc u nas nie wchodzi cukier.

Na pewno mamy:
- groch
- bób
- soczewicę
- wykę
- marchew
- kapustę
- cebulę
- koper ogrodowy
- rzepę
- jabłonie
- śliwy
- wiśnie
- grusze
- pszenica
- owies
- jęczmień
- żyto
- orzechy laskowe
- kukurydzę

Z jedzenia bardzo popularne na pewno są w Fereldenie sery, kapusta, wszelkiego rodzaju kasze.

Paranojo, ma najsłodsza kochanko.

Offline Ryrien

• Halla
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Kwietnia 2017, 12:10:22 »
Myślę, że tyle roślin do roli mojej postaci wystarczy.
Podejrzewam też, że selery istnieją i są one dosyć powszechne?
W każdym razie dziękuję za odpowiedź.

Offline Valanthe

• Wielki smok
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Kwietnia 2017, 12:12:53 »
Selery występują jak najbardziej.

Offline Ryrien

• Halla
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Kwietnia 2017, 12:20:43 »
Myślę, że na ten moment moja wiedza na temat warzyw i owoców została zaspokojona, ale jakbym (lub ktoś inny) wpadł jeszcze na coś, to temat w sam raz. ^^

Offline Ryrien

• Halla
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Maja 2017, 23:37:30 »
Odświeżam kotleta.
Podróżując sobie wesoło po Crestwood znalazłem w Caer Bronach takie oto cudo...
Cudeńko.
Myślę sobie, czemu by się z Wami nie podzielić. Pewnie o tym wiecie, może nie, ale przyznam, że sam byłem dosyć zaskoczony.

Offline Valanthe

• Wielki smok
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Maja 2017, 23:53:03 »
W sumie mogli sprowadzić skądś cytryny (kraje z cieplejszym klimatem), ale z drugiej strony może to strasznie brzydko zrobione gruszki.

Offline Ryrien

• Halla
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Maja 2017, 10:57:31 »
Nie wiem czy strasznie brzydko zrobione gruszki, bo na placu w tym samym miejscu były jeszcze pomarańcze.
Pomarańcze.
Pod tym samym stołem znów były pomarańcze, cytryny i z tego co dobrze pamiętam zielone dynie makaronowe.
Podejrzewam, że ot tak bezrefleksyjnie jakiś grafik robił wystrój w dopiero co odzyskanym zamku bandytów i porozrzucał cytryny i pomarańcze po stołach, żeby było finezyjnie i malowniczo.
Ale powiedzmy, że zamek był pod sztandarami Inkwizycji i ich armia przegryzała kartofle, dynie i pomidory cytrynami i pomarańczami, bo ich stać.

Offline Valanthe

• Wielki smok
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Maja 2017, 11:28:00 »
W sumie nawet mnie nie dziwi coś takiego. Pewnie coś mogą przywieźć do portu w Denerim. Dawniej używano owoców cytrusów by marynarze nie dostawali szkorbutu.

Offline Nollinae

• Mistrz Gry
  • Plugawiec
  • ID: 7
  • Postać: Nollinae Elvares
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Maja 2017, 11:31:29 »
Pomarańcze zakładaliśmy, że się sprowadza z Antivy i być może Orlais, były raz rzucone w Kręgu, kiedyś też handlarzem w Denerim parę miałam. Cytryny w sumie też mogą. Podejrzewam, że faktycznie jakiś grafik to sobie tam umieścił, bo o, ładnie wygląda (a ludzie w tym czasie rozmawiali, jacy są głodni i szukałeś na Zaziemiu baranów i skrytek z żarciemxD). Ale można też spokojnie założyć, że skoro w Caer Bronach bandyci rabowali na trakcie, to napadli jakichś kupców przewożących sprowadzone owoce (chociaż GDZIE oni mieliby je przewozić, jak wszędzie były demony, to ja już nie wiem. Chyba że ich Wyłom na szlaku zastał:D). (btw. cytryny przegapiłam, ale jak grałam te pomarańcze brałam za bułki... acz jak się przyjrzeć, zaiste wyglądają bardziej jak pomarańcze.) Ewentualnie, że sobie kupcy przyjeżdżający na handel z Inkwizycją zagarniali egzotyczne towary, bo czemu nie...
« Ostatnia zmiana: 21 Maja 2017, 11:37:19 wysłana przez Nollinae »

Offline Roderick

• Wilk alfa
  • ID: 6
  • Postać: Kelthar Thorne
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Maja 2017, 11:51:09 »
Co już zahacza o zupełnie inny problem, polegający na tym że Bioware chciało piratów, więc poziom żeglugi jest podobny do historycznego ~XVII wieku, w czasie gdy cała reszta świata nie jest nawet blisko tego poziomu. Z jednej strony mona patrze na to pod względem 'Eh, Bioware. Nie macie pojęcia na temat historii', ale to akurat nic nowego.
Z drugiej strony, lepsze statki oznaczają też znacznie większy import niż historycznie. Można więc założyć, że egzotyczne warzywa i owoce są jednak w Fereldenie znane. Nie łatwo dostępne, bo swoje kosztują, ale na pewno nie są też czymś bardzo dziwnym.

Offline Ryrien

• Halla
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Maja 2017, 15:36:51 »
Okay, rozumiem. ^^
Jakbym jeszcze na jakieś cuda na kiju trafił, to w takim razie podeślę na ten temat. :)

Offline Ursiak

• Karczmarz
  • Halla
  • ID: 22
  • Postać: Redgar Dragner
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Czerwca 2017, 22:36:19 »
Chciałam tylko ze swojej strony dopowiedzieć, że w Wieży Ishal znalazłam pomarańcze i banany.
http://s5.ifotos.pl/img/195121578_qphrqxe.jpg
Eluvia: ty pepe panie karczmarzu