Autor Wątek: Elfie nieruchomości  (Przeczytany 300 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ryrien

 • Halla
 • ****
 • Wiadomości: 178
 • ID: 61
 • Postać: Seith Iste
Elfie nieruchomości
« dnia: 17 Kwietnia 2017, 16:27:22 »
Hej, jeśli gdzieś było to poruszane, to niestety nie znalazłem tematu ani tu, ani na wiki. Od długiego czasu zastanawiam się, jak to jest z nieruchomościami u elfów.
Wiadomo, że ostrouchy nie mogą ich posiadać, bo zakazuje tego Prawo Królewskie („elfom nie wolno posiadać żadnych nieruchomości”), ale ciekawi mnie czy jest to egzekwowane i jeśli tak, to w jaki sposób.
Na przykład elfy w obcowiskach żyją w domach/ruderach pewnie niewiele lepszych pod względem jakościowym od mieszkania w kartonie, ale jednak w czymś, co współcześnie nazwalibyśmy nieruchomością. Podejrzewam też, że żaden człowiek nie posiada tych klitek, chyba że się mylę i oficjalnie obcowiska należą do króla czy kogoś takiego. Czy elf za mieszkanie w określonym budynku w obcowisku i uważaniu go za „swój”, jako że żyje tam przez większość czasu i składuje jakieś liche rzeczy prywatne, może być ukarany za łamanie Prawa Królewskiego?
Do tego, jak to jest z elfami w miejscach, gdzie nie ma obcowiska i żyją pośród reszty społeczeństwa? W Redcliffe o ile się nie mylę, przed pożarem była elfia dzielnica, gdzie mieszkały elfy. Wiem, że mieszkanie nie oznacza od razu posiadania budynku, ale ktoś posiadać go musiał, w przypadku kiedy przebywały tam same elfy (i nie było żadnego człowieka, który miałby go w posiadaniu) po prostu ryzykowały swoim życiem?
Gracz-widmo. Ciągle jest, nic nie pisze. Niby. XD

Offline Roderick

 • Wilk alfa
 • ******
 • Wiadomości: 440
 • ID: 6
 • Postać: Kelthar Thorne
Odp: Elfie nieruchomości
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Kwietnia 2017, 16:46:21 »
Owszem, prawo królewskie nie zezwala elfom na posiadanie jakichkolwiek konkretnych majątkach. Dokładnie w źródłach posiadamy informacje o posiadaniu ziemii, co zostało u nas rozszerzone na całośc pojęcia 'nieruchomości', ze względu na graczy którzy chcieli jako elfy posiadać kamienice w granicach miejskich, i tym podobne.

W rzeczywistości sprawa w zupełności zależy od właściciela konkretnych ziem.

Zarówno w przypadku obcowisk, jak i obszarów wiejskich, ziemia ma swojego właściciela. Lorda, Banna, Arla czy też chłopskiego ziemianina. Obcowiska został oddany elfom i nikt nie interesuje się tym co dzieje się w środku. Jeżeli dany elf zechce zbudować sobie dom, może to zrobić. Tak długo jak nie wchodzi w drogę innym elfom, nikt nie będzie kontrolował tego co dokładnie tworzy w środku. Tak długo jak elfy nie wywołują problemów, życie w obcowisku toczy się własnym torem bez zewnętrznej ingerencji. Z punktu widzenia prawa, obcowisko postrzegane jest jako jedna całość, niż pojedyncze zabudowania znajdujące się wewnątrz.

Poza obcowiskami, elf może w każdym momencie przyjśc i zbudować swój dom - jeżeli ma na to odpowienie środki na budulec i samozaparcie by takie prace wykonać. Może w tym domu zamieszkać i uprawiać okoliczną ziemię. Co dokładnie stanie się dalej zależy już od osoby do której ta ziemia należy. Jeżeli elf jest widziany jako przydatny, może dostać zgodę na to by w okolicy pozostać. Jeżeli jednak osoba będąca właścicielem tych ziem zdecyduje, że ma dosyć elfów, może w każdej chwili taki dom wyburzyć, czy siłą wyciągnąć z niego elfy i wprowadzić tam inną rodzinę. Ma do tego pełne prawo, ponieważ ziemia na której stoi dany budynek, a przez to również sam budynek należy do niego.

By elf stał się faktycznie właścicielem jakiegokolwiek budynku, potrzebne byłoby nadanie królewskie, co byłoby sporym precedensem.


Prawo własności zostało przyjęte w takiej formie w momencie rozpoczęcia rozgrywki fabularnej dla uproszczenia zawiłości prawnych.
« Ostatnia zmiana: 17 Kwietnia 2017, 16:54:40 wysłana przez Roderick »

Offline Ryrien

 • Halla
 • ****
 • Wiadomości: 178
 • ID: 61
 • Postać: Seith Iste
Odp: Elfie nieruchomości
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Kwietnia 2017, 17:22:49 »
Dziękuję za odpowiedź, prawie wszystko jest już dla mnie jasne. :)
Pozostaje jednak jeszcze kilka malutkich spraw. Napisałeś, że:
Jeżeli elf jest widziany jako przydatny, może dostać zgodę na to by w okolicy pozostać.
czy ta zgoda jest zwyczajnie milczącą zgodą współmieszkańców wioski, czy może musi specjalnie pofatygować się do właściciela danych ziem i poprosić o zgodę?
Drugie pytanie, jakie nasuwa mi się na myśl, dotyczy już konkretnego przypadku.
Mój elf żyje w Redcliffe, do niedawna był pomocnikiem felczerki-krasnoludki posiadającej lecznicę i tam razem z nią mieszkał. Wraz ze zniknięciem graczki i ustaleniem z nią, że jej postać wyjechała do Orzammaru (czy też przepadła bez śladu/umarła — mniejsza o szczegóły), lecznica przeszła na „własność” Cahira. Z przyczyny płytkiej znajomości prawa przez moją postać, bo pewnie w grze fabularnej nie ma nikogo, kto by mógł mu to wyjaśnić, ta stwierdziła, że lecznica należy teraz do Jeny. Sam przeprowadził się do najemniczki, a jak z ogłoszeń wynika, mają zamiar wynająć lecznicę komuś z gry/NPC, jeśli nie byłoby chętnych. W takim przypadku władny/a ziem może stwierdzić, że przywłaszcza sobie lecznicę, czy raczej z powodu oficjalnego posiadania jej przez Jenę — człowieka — zrobić tego nie może? Lub też władny może każdego wyeksmitować, nie tylko elfa?
Gracz-widmo. Ciągle jest, nic nie pisze. Niby. XD

Offline Roderick

 • Wilk alfa
 • ******
 • Wiadomości: 440
 • ID: 6
 • Postać: Kelthar Thorne
Odp: Elfie nieruchomości
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Kwietnia 2017, 20:28:44 »
Taka zgoda na pobyt jest zazwyczaj po prostu milczącym przyzwoleniem, a po pewnym czasie miejscowi zaczynają elfa traktować jak swojego. Jeżeli konkretny elf chciałby jakiegoś bardziej solidnego dowodu na to, że wolno mu zostać, mógłby starać się o jakiegoś rodzaju glejt, czy akt nadania z rąk właściciela ziemskiego, ale efekt podobnej prośby zależny byłby od konkretnej osoby. Niektórzy zapewne zgodziliby się na podobne rozwiązanie, inni nigdy nie wpuściliby do swojej rezydencji elfa w roli innej, niż jako sługi.

Co zaś tyczy się drugiego pytania - akty własności budynków, czy ziem zazwyczaj przekazywane są w formie dokumentów oznaczonych pieczęcią. Jeżeli felczerka była faktycznie właścicielką budynku, a nie otrzymała go jedynie w użytkowanie, mogła dysponować aktem własności. Ten mógł zostać przekazany Cahirowi, ale ze względu na jego sytuację rasową, legitymowanie się takowym zapewne nie przyniosłoby zbyt wielkiego skutku, bo elf prawnie nie może wejść w jego posiadania. Jeżeli przekaże takowy papier Jenie, to ta może jak najbardziej podawać się za właścicielkę budynku. I prawdopodobnie nikt nie będzie robił jej z tego powodu problemów.

Offline Ryrien

 • Halla
 • ****
 • Wiadomości: 178
 • ID: 61
 • Postać: Seith Iste
Odp: Elfie nieruchomości
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Kwietnia 2017, 20:58:16 »
Wszystko już zrozumiałe, dziękuję za odpowiedzi. :)
Gracz-widmo. Ciągle jest, nic nie pisze. Niby. XD