Autor Wątek: Flora i fauna morska  (Przeczytany 1058 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Reth

• Ognik
  • *
Flora i fauna morska
« dnia: 27 Stycznia 2016, 13:15:18 »
Hej ho. Z powodu na zainteresowanie tematem mojego pomysłu ze statkiem i jego kradzieżą chciałbym nadać sesją też odpowiedni klimat. Stąd pytanie od florę i faunę morską. Gdzieś słyszałem, że ponoć w jakiejś dyskusji pojawił się fakt, że np nie ma wielorybów. Nie wiem już kto mi to mówił i nie jestem pewny. W każdym bądź razie chciałem się zapytać jak to z tym jest, czy mamy jakieś morskie potwory, czy mamy to co w Naszych morzach i oceanach? Czy trzeba by to było opracować? Jak to wygląda na chwilę obecną?

Offline Sectumsempra

• Wielki szczur
  • **
  • ID: 63
  • Postać: Lavirra Holeworm
Odp: Flora i fauna morska
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Stycznia 2016, 10:15:26 »
To bardzo ciekawy temat. Już od jakiegoś czasu zastanawia mnie, czy w Thedas występują foki...

Poza tym czemu miałoby nie być wielorybów? Chyba nie powinno być ku temu przeszkód. Klimat wydaje się być w porządku, ale oczywiście nie można by używać w odpisach np wala grenlandzkiego, w końcu jest tam nazwa kraju.

Offline Reth

• Ognik
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Stycznia 2016, 14:31:58 »
Nie wiem, teraz na prawdę nie potrafię sobie zanotować kto to mówił jednak było to hasło na off topie. Ciekawi mnie to też ponieważ moja postać jest związana w taki czy inny sposób związana z morzem. Ciekawią mnie takie rzeczy jak skrupiaki na przykład - w takim klimacie np powinno być od zarąbania krabów - wieloryby, a może jakieś podmorskie potwory których boją się żeglarze? To mnie ciekawi, bo skoro już planujemy mieć sesje morskie - o ile się uda ze statkiem - to chcielibyśmy mieć jakieś dodatkowe postawy odgrywania czy lepsze osadzenie postaci

Offline Rama

• Gronostaj
  • ID: 53
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Stycznia 2016, 14:37:32 »
Z podręcznika do RPG, do którego niestety, nie mam teraz dostępu, pamiętam, że na pewno były wieloryby, bo było to stworzenie, które się nimi żywiło: http://dragonage.wikia.com/wiki/Cetus
Więc pytanie raczej nie jest "czy są" tylko "gdzie są".

Offline Reth

• Ognik
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Stycznia 2016, 14:40:55 »
No dobrze, pytanie jednak co uznajemy co nie. Było przecież powiedziane, że nie wszystko co wiąże się z DA jest też w Fereldenie. Stąd pytanie, stąd temat etc.

Offline Valanthe

• Administrator fabularny
  • Wielki smok
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Stycznia 2016, 15:05:40 »
Zasadniczy problem z określeniem fauny oraz flory morskiej na terenie Fereldenu polega na tym, że Bioware najwyraźniej samo nie do końca wie, co dokładnie chciało stworzyć. Sam Ferelden jest wg lore krajem mocno zimnym i zacofanym, natomiast Orlais, Antiva czy też Par Vollen wydają się obszarami o klimacie mocno cieplejszym (występują tam banany, kawa, herbata). Powoduje to, że mamy naprawdę spore nieścisłości odnośnie tego, jak dokładnie wszystko to wygląda. Przejścia między strefą zimną, a wręcz tropikalną są dosyć gwałtowne, natomiast Tevinter to już kompletny miszmasz, którego nie da się jednoznacznie sklasyfikować.

Patrząc na różnorodność świata trudno nam powiedzieć, jak wyglądało wielorybnictwo. Nie znamy głębokości, rozległości oraz stopnia zasolenia wód. Nie w sposób określić, gdzie dokładnie może występować jakiś gatunek. Odniosę zatem po kolei do świata jaki mamy i tego co próbujemy ulepić w Fereldenie. Ogólnie raczej omijamy temat wielorybów, ponieważ też nie do końca wiemy jak jest ze statkami. Czy tak jak dawniej wykorzystywało się wieloryby wyrzucone na brzeg, czy też je poławiano? Opierając się na przedstawionym lore dotyczącym stricte Fereldenu to nie mamy wspomnień o wykorzystaniu mięsa lub tranu wieloryba. Dlatego raczej lepiej po prostu nie roztrząsać tego. Wieloryby gdzieś pewnie są, ale w Fereldenie - po prostu to zostawmy.

Zwykle przyjmujemy, że flora i fauna mniej więcej odpowiada europejskiej, ale tej z zimniejszych obszarów. Zatem na pewno do Fereldenu nie będą zwożone ostrygi, czy jakieś bardziej typowe dla Japonii czy Egiptu stworzenia morskie. Zwyczajnie lepiej sprawdzić co żyje w Bałtyku (ale nie gatunki egzotyczne, które się nam teraz zalęgły) i do odnosić do tego, co mamy w Fereldenie. Foki raczej jakieś są, chociaż strach pomyśleć jakie to dziwne gatunki. Na pewno też uciekają na widok człowieka, bo jednak w czasach fereldeńskich stanowią na pewno smaczny kąsek, a nie jak obecnie - atrakcje turystyczną. Z krabów pewnie raczyniec jadalny, z małży pewnie omułki. Wiadomo jakaś chełbia pewnie się też trafi, a z roślin na pewno będzie trawa morska.

Mniej więcej coś takiego jest bezpieczne. Aczkolwiek sądzę, że w Fereldenie o ile ryby na pewno są mocno wykorzystywane, to kraby i omułki nie stanowią jakiejś ogromnej części jadłospisu fereldeńczyków. Chociaż faktycznie, tych krabów może być sporo.
« Ostatnia zmiana: 28 Stycznia 2016, 15:08:01 wysłana przez Valanthe »
Paranojo, ma najsłodsza kochanko.

Offline Reth

• Ognik
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Stycznia 2016, 15:13:42 »
Val, ale czy np można uznać, że tak jak u Nas bali się i boją krakena aka kałamarnicy olbrzymiej tak w Fereldenie mogą np bać się Cetusa, którego przytoczyła Rama?

Offline Valanthe

• Administrator fabularny
  • Wielki smok
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Stycznia 2016, 15:15:05 »
Oczywiście. Cetusa mogą się bać, bo pewnie należy do legend żeglarskich.
Paranojo, ma najsłodsza kochanko.

Offline Reth

• Ognik
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Stycznia 2016, 15:19:40 »
W sumie wszystkiego się mnie czy bardziej dowiedziałem, prosiłbym jednak o ewentualnie nie zamykanie tematu jakby coś się jeszcze pojawiło w tym temacie.