Autor Wątek: Instrumenty  (Przeczytany 1962 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Oren

• Pan Duże R
  • Wielki szczur
  • **
    • O Rety! Oren! Blog!
  • ID: 1337
  • Postać: Haywood Delon
Instrumenty
« dnia: 18 Marca 2015, 16:30:16 »
Witam,

Jako żę zacząłem grać bardem ostatnio, zacząłem się też zastanawiać, jakie instrumenty są dozwolone? Wiadomo że lutnia, która była w średniowieczu popularnym instrumentem jak i lira, która od starożytności była dostępna. Co z innymi instrumentami jak skrzypce, harmonijka (która też ma swoje lata ale to azja) czy inne? Na co mogę sobie pozwolić?

Offline Valanthe

• Administrator fabularny
  • Wielki smok
Odp: Instrumenty
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Marca 2015, 16:49:15 »
Biorąc pod uwagę muzykę w Orlais na pewno muszą być skrzypce i flety, odnośnie harmonijki bym sobie darowała, bo bardziej kojarzy się z Włóczykijem z Muminków, niż z serią Dragon Age. Ogólnie na pewno lutnie i liry, na pewno skrzypce i flety. Szałamaja, cytola, harfa, rebab. Zamiast harmonijki fletnia. Kentele i na pewno bębny.
Paranojo, ma najsłodsza kochanko.

Offline Pandora

• Halla
  • ID: 50
  • Postać: Vilee Vogen
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Marca 2015, 17:19:18 »
Zamiast harmonijko-podobnych instrumentów sugerowałabym raczej okarynę w tej postaci: http://pl.wikipedia.org/wiki/Okaryna // https://www.youtube.com/watch?v=1DHecFcDhbw
Myślę, że to ciekawy substytut w klimacie ; )

Spookie: Tak, to straszne, że czasem w karczmie dzieje się coś poza "Silvaine bierze łyk wina. Valais bierze łyk miodu. Vilee wychyla cały kubek na raz".

Offline Valanthe

• Wielki smok
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Marca 2015, 17:32:20 »
Okaryna to XIX wiek. Trochę za późno.

Offline Anokhi

• Gronostaj
  • ID: 54
  • Postać: Lamni Raliel
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Marca 2015, 17:55:23 »
Jak można to chciałabym przedstawić dwa jak mi się wydaje ciekawe instrumenty mające rodowód w sredniowieczu i mogłyby się pojawić w Ferdelenie i mogące nosić ciut inne nazwy.

Pierwszy to suka Biłgorajska
http://pl.wikipedia.org/wiki/Suka_bi%C5%82gorajska
I przykład gry na instrumecie
https://www.youtube.com/watch?v=igfacsE5P0s

Drugi to lira korbowa
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lira_korbowa
I przykład gry:
https://www.youtube.com/watch?v=ztxsucEGhL8
"Moim zdaniem życie sprawia panu tyle problemów, ponieważ wierzy pan, że są dobrzy ludzie i źli ludzie. Myli się pan, oczywiście. Istnieją wyłącznie i niezmiennie jedynie źli ludzie, ale niektórzy stoją po przeciwnych stronach."
Havelock Vetinari

Offline Pandora

• Halla
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Marca 2015, 18:03:14 »
O nie, nie, tu się nie zgodzę - były już wcześniej, po prostu wiki nie jest najbardziej kompetentnym źródłem w kwestii historii muzyki. Współlokatorka ma gdzieś wielką księgę z takimi bajerami, gdyby ktoś potrzebował, mogłabym spojrzeć co tam jest jeszcze ciekawego.

Spookie: Tak, to straszne, że czasem w karczmie dzieje się coś poza "Silvaine bierze łyk wina. Valais bierze łyk miodu. Vilee wychyla cały kubek na raz".

Offline Anokhi

• Gronostaj
  • ID: 54
  • Postać: Lamni Raliel
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Marca 2015, 18:13:23 »
Być może tak jest. Ja też nie jestem eksperką w dziedzinie historii muzyki, ale pewną wiedzę na ten temat mam :) (możesz nie wierzyć, ale skończyłam etnologie)
"Moim zdaniem życie sprawia panu tyle problemów, ponieważ wierzy pan, że są dobrzy ludzie i źli ludzie. Myli się pan, oczywiście. Istnieją wyłącznie i niezmiennie jedynie źli ludzie, ale niektórzy stoją po przeciwnych stronach."
Havelock Vetinari

Offline Pandora

• Halla
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Marca 2015, 18:14:04 »
Ahh, wybacz, mój post odnosił się wciąż do okaryny : ))

Offline Rama

• Gronostaj
  • ID: 53
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Marca 2015, 18:54:41 »
Okaryna to XIX wiek. Trochę za późno.

O ile dobrze pamiętam, to XIX wiek to taka okaryna, którą widać na filmie z youtuba podesłanego przez Pandorę. Wcześniej okaryny wyglądały inaczej, bo to w gruncie rzeczy spora grupa różnych instrumentów. Problem polega jednak na tym, że chyba żaden z nich nie była natywny dla Europy .__.

Offline Valanthe

• Wielki smok
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Marca 2015, 19:01:11 »
Dokładnie. Ta okaryna jest późniejsza, więc nie pasuje. Natomiast wcześniejsze faktycznie nie są czysto europejskie.

Offline Pandora

• Halla
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Marca 2015, 19:09:32 »
A to było tak tylko poglądowo, żeby było wiadomo, o co mi chodzi mniej więcej ; p W Fereldenie nie ma instrumentów z północy?

Offline Valanthe

• Wielki smok
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Marca 2015, 19:27:30 »
W Fereldenie są głównie lutnie i flety. Natomiast na północy nie zostało nigdzie powiedziane, że są używane jakoś specjalnie odmienne instrumenty. Pozostaniemy przy podstawach i tym co daje nam lore, nieznacznie rozszerzając o inne europejskie. Okaryny nie wprowadzimy.

Offline Pandora

• Halla
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Marca 2015, 19:48:36 »
Pytałam z ciekawości ; )